Biotechnologia zajmuje się wieloma dziedzinami nauki i w zależności od jej rodzaju mówić można o różnych funkcjach. Czerwona biotechnologia ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla rozwoju medycyny i farmaceutyki. Nie tylko pozwala to na tworzenie biofarmaceutyków, ale także na badanie istniejących już bądź tworzonych dopiero leków i suplementów diety oraz ich wpływu na organizm człowieka. Biotechnologia medyczna wspiera przede wszystkim to, co skutecznie poprawia stan zdrowia człowieka i dba o to, co wprowadzane jest na rynek farmaceutyczny. W związku z tym ta dziedzina nauki analizuje działanie suplementów, odpowiadając tym samym na pytanie: czy warto je przyjmować?
Suplementy diety stają się coraz bardziej popularnymi preparatami ze względu na stale powiększającą się ich liczbę i ilość zastosowań. Jest to świetnie prosperujący rynek produktów, który trafia w niemalże każdą grupę wiekową, gdyż każdy organizm na pewnym etapie życia potrzebuje różnych składników odżywczych. W zasadzie każdy może znaleźć coś dla siebie, choć problemem jest tu fakt, iż wielu ludzi sięga po nie bez opamiętania i często zupełnie niepotrzebnie. Należy bowiem najpierw zorientować się, czy nasz organizm wymaga takich substancji, czego mu brakuje, a czego ma być może w nadmiarze. Sama historia suplementów jest niezwykle długa, bo sięga nawet starożytnych czasów. Co ciekawe, na statku, który zatonął ponad 2000 lat temu, znaleziono pigułki wyprodukowane z roślin, przypominające coś na kształt warzyw skoncentrowanych w małej tabletce. Przez lata w temacie tym dokonał się szereg zmian, które sprawiły, że można suplementować w zasadzie każdą substancję odżywczą.

Co na temat suplementów diety mówią badania naukowe?
Rezultaty prowadzonych stosunkowo systematycznie badań nad skutecznością i bezpieczeństwem suplementów diety są niejednoznaczne. Według nich przyjmowanie tego typu preparatów wpływa stymulująco na wiele procesów zachodzących w organizmie, aczkolwiek długotrwałe ich stosowanie przyzwyczaja organizm do tych mechanizmów w takim stopniu, że odstawienie suplementów i zastąpienie ich placebo nie robi większej różnicy. Oznacza to więc, że suplementy w pewien sposób uczą organizm, jak powinien działać, co ostatecznie jest dla niego korzystne. Poza tym trwałość efektu przyjmowania tych preparatów zależna jest od rodzaju składników odżywczych. Na przykład stosowanie witaminy D oraz wapnia długotrwale zwiększa stężenie kalcyfediolu i parathormonu w surowicy krwi. Jest to więc molekularny dowód na skuteczność suplementów, który przemawia za przyjmowanie tego typu środków.
Kto powinien przyjmować suplementy diety?
Osoby, które cieszą się nienagannych zdrowiem i nie odczuwają żadnych niedoborów nie powinny sięgać po suplementy diety, gdyż organizm nie wykazuje takich potrzeb i radzi sobie samodzielnie. Niemniej jednak w przypadku chociażby osób z tak zwanymi defektami metabolicznymi suplementacja jest wskazana, gdyż dawki niektórych substancji dostarczanych z pokarmem są niewystarczające. Poza tym tego typu preparaty są polecane również sportowcom, u których zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest znacznie wyższe. Przede wszystkim należy tu pamiętać, że wszystko należy robić w umiarem i tyczy się to również przyjmowania suplementów. W wielu przypadkach stosowanie preparatów z kategorii suplementów diety zaleca lekarz na podstawie badań lub przedstawionych mu objawów niektórych chorób czy po prostu niedoborów.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy potrzebujemy suplementów diety, ponieważ jest to uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami organizmu. Warto tu jednak wziąć pod uwagę naturalne suplementy roślinne, które nie zaburzają pracy wszystkich narządów i układów, gdyż akurat te są całkowicie bezpieczne i nie zagrażają naszemu zdrowiu. W związku z tym warto najpierw zbadać ilość składników odżywczych w swojej krwi lub po prostu przyjrzeć się swojej diecie i zdecydować, czy brakuje nam jakichś substancji. Jeśli tak – sięgnięcie po suplementy diety może być wskazane, oczywiście przy uwzględnieniu zalecanych dawek i stosowaniu się do nich.